Aj v našej škole sme si pripomenuli svetový deň duševného zdravia, ktorý má v kalendári svoje miesto 10. októbra. Jeho význam spočíva v tom, aby sme si uvedomili, prečo treba svoju pozornosť okrem fyzického zdravia, venovať rovnako aj našim pocitom, náladám a vzťahom.
Dôležité je tiež naučiť sa zvládať svoje problémy, riešiť konflikty, ovládať svoj hnev, prekonať svoju bojazlivosť, nadviazať priateľstvá, vedieť sa ospravedlniť, oceniť seba samého, ale aj podporiť niekoho druhého.
A keď zrovna prežívame niečo, čo nás trápi a s čím si nevieme poradiť, naučme sa požiadať o pomoc. Vždy totiž existuje riešenie a vždy je niekto, komu na nás záleží.
Okrem pripravených násteniek k téme duševného zdravia, žiaci prvého stupňa mohli na lístok napísať to, čo ich trápi a vhodiť to do krabice umiestnenej na spodnej chodbe v ich budove. Z vyše stovky vhodených lístkov vyplýva, že najviac starostí im robia vzťahy so spolužiakmi, kamarátmi, zlé známky, ale aj to, keď vidia niekoho zo svojich blízkych smutného, či keď zažijú stratu domáceho zvieratka alebo zažijú neúspech v tom, čo ich baví. Na pripravenú nástenku( tabuľu)mohli napísať to, čo ich robí šťastnými, prípadne čím dokážu urobiť radosť niekomu druhému.
Žiaci druhého stupňa o duševnom zdraví v každodennom živote diskutovali na pripravených hodinách a inšpiráciou k prekonávaniu prekážok im boli pripravené motivačné citáty, ktoré si mohli vziať v budove druhého stupňa.
A keďže nie každý deň je vždy podľa našich predstáv a život nám vie priniesť aj ťažšie chvíle, je užitočné naučiť sa, ako sa s nimi vysporiadať a ísť ďalej. A aj túto dôležitú „ zručnosť“ chceme našim žiakom odovzdať do života.
Mgr. Viera Jantová ( školská psychologička )